0
TÜRKİYE’NİN HER YERİNE KARGO 9,90 TL. - 200 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ!
 • TÜMÜ
 • Paraben

  Paraben Nedir?

  Paraben, para-hidroksi-benzoik asitin bir türevidir ve özellikle kozmetik ve ilaç sanayinde yaygın kullanılan kimyasal kökenli bir koruyucudur. Aynı zamanda bazı hazır gıda ürünlerinde de koruyucu amacıyla kullanılmaktadır. Doğada, yaban mersini gibi bazı bitkilerde yapılarında paraben içermektedir. Metil Paraben, İsobutil Paraben, Propil Paraben esterleri kombine edilerek ürün formülasyonlarının son aşamasına eklenir. Paraben, kullanıldığı ürünü bakteri üremesine karşı ve anti-fungal etkilere karşı korur. Öyle ki kullanıldığı ürünün son kullanma tarihi 2 yıl olmasına rağmen 5 yıl sonra bile çoğu ürünün bozulmadığı görülür. Son derece ucuz bir koruyucu olması ve etkili koruma yeteneği sebebiyle özellikle çok uluslu kozmetik markaları tercih etmektedir. Bu ürünlerde son kullanma tarihi bile genellikle yoktur.

  Paraben Zararlı Mıdır?

  Yapılan bilimsel çalışmalar, paraben kullanımının vücuttaki östrojen hormonunu gereksiz yere uyardığını ve özellikle bayanlarda meme kanseri riskini anlamlı ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Paraben kullanımının, cildi özellikle UVB ışınlarına karşı savunmasız bıraktığı, cilt yaşlanmasını artırdığı ve DNA hasarlarına yol açtığı da bilinmektedir. Tüm bu zararlarından dolayı bir çok Avrupa ülkesinde ya tamemen ya da Binde Dörtten fazla oranda (%0,4) kullanımı yasaklanmıştır.

  Paraben Kullanmak Zorunlu Mudur?

  Kozmetik ürünlerde koruyucu ya da koruyucu işlevini yarine getiren aynı zamanda da bir aktif gibi çalışan içeriklere daima ihtiyaç vardır. Koruyucusuz Kozmetik Ürünü Olmaz. Aslında parabenle kıyaslandığında çok daha masum koruyucular vardır. Örneğin, Domates çekirdeğinden ve Üzüm çekirdeğinden elde edilen koruyucular kozmetik ürünleri 2 yıla kadar rahatlıkla korumaktadır. Ancak bu süre çok uluslu kozmetik şirketlerine yetmemektedir. Tek merkezden üretilen ürünlerin dünyanın farklı coğrafyalarına transferi dolayısıyla bozulma riskini minimize etme amaçları gibi ticari kaygılar hala paraben kullanmalarına yol açmaktadır.

  http://ec.europa.eu/health/scientific committees/consumer_safety/docs/sccs_o_041.pdf Golden R, Gandy J, Vollmer G (2005). "A review of the endocrine activity of parabens and implications for potential risks to human health". Critical Reviews in Toxicology 35 (5): 435–58

 • Mobilite
 • Güvenli
 • Hızlı Kargo
 • Kolay İade
 • Güvenli Ürün
 • Ürün Danışmanı
DERMODAY DÜNYASI
DERMODAY DÜNYASI
Her insan dış görünüşü ve fiziksel özellikleri ile birbirinden farklıdır. Güzellik algısı ülkeden ülkeye, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kozmetik ürünlere gösterilen tercihler kişiler arasındaki farklılığı ifade eder.
DERMODAY ÜCRETSİZ DANIŞMA HATTI: 0 800 314 10 26