0
TÜRKİYE’NİN HER YERİNE KARGO 9,90 TL. - 200 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ!
 • TÜMÜ
 • Minoxidil

  Minoksidil nedir?

  C9 H15 N5 O .1970'lı yıllarda, Pfizer firması tarafından Loniten adıyla piyasaya sürülen ve ağızdan alınan bir yüksek tansiyon ilacının yan etki olarak vücutta kıllanmaya (hipertrikoz) yol açtığının tesadüfen ortaya çıkması Minoxidil (mi-NOX-i-dil) için başlangıç noktasıdır. Öyle ki Loniten'in yüksek tansiyon karşıtı etkisi kısa sürede unutulurken (Yan etki asıl etkinin önüne geçmiştir) Minoxidil tüm dünyada bir anda son derece popüler bir kellik karşıtı (androgenic alopecia) ilaç olarak kendini kanıtlamayı başarmıştır. Sadece Saçların dökülmesini durdurmakla kalmayıp aynı zamanda vasodilasyon etkisiyle saçlı bölgede yeni folikül hücrelerinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğu ve saç sayısında , yoğunluğunda ciddi oranda artış meydana getirdiği bilinmektedir. Ancak saç sayısını nasıl artırdığı ile ilgili çalışma mekanizmanın detayları bilinmemektedir. Erkek Saç dökülmesinde % 5 konsantrasyon (Minoxidil 5 olarak bilinir), Bayan Saç dökülmesinde ise %2 konsantrasyon (Minoxidil 2 olarak bilinir) tercih edilmektedir.

  Minoxidil ‘in çalışma mekanizması esas itibarıyla kan dolaşımını hızlandırmak ve kılcal damarların genişlemesini sağlayarak henüz tamamen yok olmamış kıl foliküllerini canlandırmaktır. Saç yapımını durduran ve kelliğe neden olan dihidrotestosteron (DHT) hormonuna karşı saç köklerini korur. Ancak, sabırlı ve düzenli kullanım zorunludur. Ayrıca tamamen kelliğin ortaya çıkması sonuç almayı neredeyse imkansız hale getirebilir. Dolayısıyla Minoxidil kullanımına saçlar seyrekleştiğinde başlamak gerekmektedir. Minoxidil sadece başa uygulanabilir çünkü temas ettiği yerde orta-uzun vadede kıllanma başlayacaktır. Dolayısıyla serum ya da solüsyon şeklinde satışa sunulur. Minoxidil içeren saç şampuanı bu sebeplerden dolayı üretilemez çünkü şampuan uygulanmasında baş-yüz-boyun ya da vücut aynı aktif ajandan etkilenebilir. Minoxidil içerdiği iddia edilen şampuanlara işte bu sebeplerden dolayı tüketicilerin şüpheyle yaklaşmaları gerekmektedir.

  Aşağıda ki durumlarda Minoxidil kullanılamaz:

  • Yüksek Tansiyon Kökenli bir takım ilaçlarla birlikte
  • Bazı beslenme bozukluklarında
  • Kanser tedavisi sırasında (Kemoterapi)
  • Hipo-troid tedavisi sırasında
  • Hamilelikte ve Emzirme döneminde
  • 50 yaşın üzerinde

  Topikal Minoxidil kullanımında en yoğun yan etki şikayeti kaşıntıdır. Minoxidil içeren serumun alkol türevleri içermesi ise saçlı bölgede kepeklenmeye sebep olabilir. Kendisi aslında bir yan etki iken İronik bir şekilde Minoxidil kullanımının bilinen en ilginç yan etkisi ise mevcut saçları dökme riskidir ancak bu risk düşüktür. Minoxidil solüsyonun bir diğer handikapı ise ancak kullanıldığı zaman diliminde etkili olabilmesidir. Kullanım kesildikten bir kaç ay sonra saç dökülmesi tekrar başlayabilmektedir.

  Minoxidil, geçen zaman içerisinde popülaritesi azalsa bile tüm dünyada hala yaygın olarak kullanılmaktadır ve farklı bir çok marka altında minoxidil tüketiciye sunulmaktadır.

  Bunların başlıcaları:

  Alopexil, Alostill, ApoGain, GenMinoxidil, Kirkland, Loniten, Lonolox, Minodyl, Minoksil, Minoxigaine, Minoximen, Normoxidil, Pierminox, Prexidil, Rogan, Rogaine (Johnson&Johnson), Theroxidil'dir.

  Türkiye'de minoksidil ilaç kapsamında değerlendirilmektedir ve TC Sağlık Bakanlığı denetimine tabidir ve sadece eczanelerde satılabilmektedir.Minoxidil preparatının çok sayıda sahtesi olması dolayısıyla bu ürünün Doktor ve/veya Eczacı kontrolünde tedarik edilmesi büyük önem taşımaktadır.Tüketicilerin bu özel şartları mutlaka dikkate almaları ve TC Sağlık Bakanlığı denetiminde olmayan ürünleri kullanmamaları gerekmektedir.

  Minoxidil ‘den maksimum verim alabilmek için, solüsyonun,günde 1 kez ve banyodan önce uygulanarak en az 4 saat civarında problemli bölgede bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise yumuşak formüllü (sls, sles gibi yüzey aktif deterjanları içermeyen), kaliteli ve kremsiz şampuanlar kullanılması tavsiye edilir. Minoxidil den gözle görünür verim alınabilmesi için en az 6 ay düzenli olarak kullanılması gerekmektedir bazen bu süre 1 yılı dahi geçebilir ve kullanım sürekli olmalıdır. Bir diğer önemli uyarı ise Minoxidil solüsyonunun giyisilerde leke bırakabilmesidir. Bu sebeple kullanım talimatlarına özenle uyulması gerekmektedir. DERMODAY

  (Referans: Olsen EA, Whiting D, Bergfeld W, Miller J, Hordinsky M, Wanser R, Zhang P, Kohut B (2007). "A multicenter, randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial of a novel formulation of 5% minoxidil topical foam versus placebo in the treatment of androgenetic alopecia in men" J Am Acad Dermatol. 57: 767)

 • Mobilite
 • Güvenli
 • Hızlı Kargo
 • Kolay İade
 • Güvenli Ürün
 • Ürün Danışmanı
DERMODAY DÜNYASI
DERMODAY DÜNYASI
Her insan dış görünüşü ve fiziksel özellikleri ile birbirinden farklıdır. Güzellik algısı ülkeden ülkeye, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kozmetik ürünlere gösterilen tercihler kişiler arasındaki farklılığı ifade eder.
DERMODAY ÜCRETSİZ DANIŞMA HATTI: 0 800 314 10 26